Lot n° 5

Estimation :

[ALDROVANDRE (Ulysse)] : Ulyssis Aldrovandi philosophi ac medici Bononiensis historiam naturalem in gymnasio Bononiensi profitentis, Ornithologiae, hoc est, De avibus historiae libri XII . : cum indice septendecim linguarum copiosissimo Francfort, Wolfgang Richter, Nicolas Bassaeus, 1610. 3 tomes en un volume in folio. Pleine reliure de basane marbrée. Habiles restaurations (quasi invisibles) sur le dos. Tome I : 12 p. n. ch. , 424 pages imprimées en double colonnage. 14 planches gravées sur bois (Interversion des planches numérotées 12 et 13). Page de titre gravée. Ouvrage suivi de : Ulyssis ALDROVANDRI : Ornithologiae - Tomus alter, qui est de avibus quae vel in mense usum cedunt vel propter cantus sui dulcedinem atque sanitatem domi passi a multus aluntur ... Francfort, Wolfgang Richter, Nicolas Bassaeus, 1610. Page de titre gravée. 2 pp. n. ch., 373 pp, 12 pp. n. ch. pour l'index. 14 planches - Il manque la planche 10. Ouvrage suivi de : Ulyssis ALDROVANDRI : Ornithologiae - Tomus tertius et ultimus in quo aquaticae maiores minoresque describuntur, descriptae legentibus delineatae. Francofurti ad Moenum typis CasparisRotelii, impensis vero Ioannis Treudelii, 1635. 6 pp. n. ch., 155 pages (La dernière chiffrée 158), 11 p. n. ch. 21 planches. Page 103: Petit manque au coin supérieur, avec quelques mots manquants.