Chaise
Palissandre
Signée
76 x 41.5 x 33 cm.
Circa 1942
Side chair
Carved rosewood
Incised signature to underside
29.92 x 16.34 x 12.99 in.
Provenance :
- Galerie Arcade, Paris, France.
Références :
- Roberto Aloi, L’Arredamento Moderno, 1945, Ulrico Hoepli, n.p.
- Olivier Jean-Elie & Pierre Pasebon, Alexandre Noll, Du Regard, 1999, p. 47.