Lot n° 45

KIRCHER (Athanase).

Résultat :
Estimation :

Magnes sive de arte magnetica opus tripartitum, quo praeterquam quod universa magnetis natura, eiusque in omnibus artibus & scientiis usus, nova methodo explicetur, e viribus quoque & prodigiosis effectibus magneticarum, aliarumque abditarum naturae motionum in elementis, lapidibus, plantis & animalibus elucescentium, multa hucusque incognita naturae arcana, per physica, medica, chymica, & mathematica omnis generis experimenta recluduntur. Rome, Grignani, 1646. In-4 de [15] ff. (sur 16), 524 pp., [8] ff. (index), pp. 525-916, [8] ff. (index et errata). Vélin ivoire de l'époque. Sans le frontispice gravé. Nombreux bois gravés dans le texte dont un grand bois à pleine page au verso du titre. Rare édition ancienne. Ex-libris Léo Mérigot. (Caillet 5779 pour l'édition de 1643.) Les 2 frontispices et les 32 planches hors texte sont absentes de cet exemplaire.