Lot n° 203

Résultat :
Estimation :

TACITE. P. Cornelii Taciti,... Annalium ab excessu Augusti, sicut ipse vocat, sive Historiae Augustae, qui vulgo receptus titulus est, libri sedecim qui supersunt... recogniti... per Beatum Rhenanum... Libellus de Germanorum populis, Dialogus de oratoribus, denique Vita Julii Agricolae, non solum emaculatius prodeunt, sed et explicatius, adjunctis in hanc rem scholiis. Super haec omnia accesserunt in initio operis Thesaurus constructionum locutionumque et vocum Tacito solennium, citatis etiam ex Livio plerunque testimoniis, ac in calce rerum memorabilium index... Nec desunt aliorum in hunc autorem ante editae annotationes praefationesque, sive Beroaldi seu Alciati. Basileae : in officina Frobeniana, 1544. In-folio, pièces liminaires (34 ff.), 504 pp., 6 ff. n. ch. et l'index, marque de Froben au titre et à la fin. Reliure XVIIIème veau brun, dos à nerfs orné, tranches rouges. Bonne édition donnée par Beatus Rhenanus, de son vrai nom Beat Bild, la deuxième après celle de 1533. (Quelques défauts de reliure, épidermures reteintées, nombreuses annotations anciennes à l'encre dans les marges, les marges de tête sont rognées un peu courtes ce qui a entraîné la perte de qq. commentaires manuscrits. Bon exemplaire par ailleurs).