Lot n° 287

KIRCHER, Athanasius

Résultat :
Estimation :

D'onder aardse weereld in haar goddelijk maaksel en wonderbare uitwerkselen aller dingen [...]. Vervat in II deelen [...]. Nu eerst uit het Latijn vertaalt, en met veel ervarenissen en kopere platen vercierd. Amsteldam, d'erfgenamen van wylen Joannes Janssonius van Waasberge, 1682. 2 delen in 1 vol. in f° : gegrav. titel [18] 425 [11], [8] 415 [13] pp.; 13 platen en 2 bewegende zoekschijven, 4 tafels (kleine restauratie aan titel, roestvlekjes). Eigentijdse volle band : gevlekt kalfsleder, rug met ribben en goudstempeling, gespikkelde sneden (scharnieren gebroken, rug, platten en hoeken gewreven). Est. : Eerste en enige Nederlandstalige uitgave van het monumentale «Mundus subterraneus» uit 1665 door de Duitse jezuïet en mathematicus Kircher (1602 1680) waarin deze vooral de onderaardse stromingen van water en vuur bestudeert. De tekortkomingen van een strikt wetenschappelijke benadering worden ruimschoots goedgemaakt door speculatieve en fantastische voorstellingen. Geïllustreerd met twee bewegende zoekschijven met de maanstanden en de getijden der wereldzeeën (p. 185 en 187), 13 dubbele of uitslaande platen, 4 tafels (3 enkele en 1 op dubbele pagina) en meer dan 300 gravures doorheen de tekst die o.m. een maan en zonnekaart, kaarten met de hydrografische systemen van Z. O. Azië, Z. Afrika, de Nijl, de wereldoceanen, de oceanen rond het Amerikaanse continent en de Middellandse Zee, de uitbarstingen van de Vesuvius en de Etna, en de voorstellingen van de onderaardse water en vuursystemen, onderaardse wezens, voorstellingen van fossielen, transmutaties van metalen, enz. voorstellen. # Nissen, ZBI n° 2197; # Dorbon n° 2387 (Latijnse uitg 1678); # Duveen (idem); # De Backer Sommervogel IV 1061. ? Zeldzaam en volledig exemplaar. ¶ Édition originale et unique de la traduction du célèbre et curieux «Mundus subterraneus» paru en 1665. Illustrée de 2 volvelles, de 13 planches, de 4 tables et de nombreux in texto. Plein veau de l'ép.