Lot n° 34

Résultat :
Estimation :

S. THOMAS D'AQUIN - Commentaire des huit livres de la Physique d'Aristote. Sciences, Physique, Philosophie. Texte en Latin. Cardinal Tommaso de Vio, dit Cajetan, 1439-1534. Robert Grosseteste, Évêque de Lincoln de 1235 à sa mort. (1175?-1253) Ioannis Argyropoulos; (1415 – 26 June 1487) S. THOMAE AQUINATIS IN OCTO PHYSICORUM ARISTOTELIS LIBROS COMMENTARIA, Venetiis : apud Hæredem Hieronymi Scoti, 1586. 1ere édition. Grand In-4, reliure en vélin souple à coutures ext.dos lisse avec titre manuscrit, tranches mouchetées, plats marbrés (reliure d’époque du XVI ème siècle), [16]-335 pp. Illustré de quelques gravures dans le texte (schémas), lettrines. Titre-frontispice gravé. Texte imprimé sur 2 colonnes. Titre complet "S. THOMAE AQUINATIS IN OCTO PHYSICORUM ARISTOTELIS LIBROS COMMENTARIA, ex vetustissimo ac fidelissimo manu scripto exemplari, diligentissimè castigata, & locis quamplurimis integritati restituta, Cum duplici textus tralatione, antiqua, & Argyropoli recognitis. Ad haec accessit Roberti Linconiensis in eosdem summa". Contient : De principiis naturae. De natura materiae, De loco, De Tempore libri duo. De Aeternitate mundi ; Ac Thomae de Vic Caietani quaestio ea quae est, De subiecto naturalis scientiae, Duo item Indices, alter Librorum Lectionum, ac Capitum summas continens, alter totius libri scitu digna demostrans. Le "Commentaire des huit livres de la Physique d'Aristote" de Thomas d'Aquin offre la quintessence de ce que l'on a appelé l' " aristotélo-thomisme ". L'oeuvre constitue le sommet qui domine toute la tradition philosophique antique et médiévale.