Lot n° 52

Sebastien VRANCX (Anvers 1573 ou 1578 - 1647)

Estimation :

Sebastien VRANCX (Anvers 1573 ou 1578 - 1647) Suite de quatre œuvres de Miséricorde : Donner à boire à ceux qui ont soif. Nourrir les affamés. Visiter les prisonniers. Accueillir les pèlerins. Suite de quatre panneaux de chêne parquetés ou renforcés. Hauteur : 65,5 cm. Largeur : 50,5 cm. Expert cabinet turquin Paris. Les « œuvres de miséricorde » sont des actions charitables que tout chrétien est appelé à pratiquer. Décrites dans la Bible comme plaisant à Dieu et mises en acte par le Christ dans le Nouveau Testament, elles répondent aux besoins du corps et de l'esprit. Cette rare suite de quatre panneaux illustrent quatre des sept « œuvres de miséricorde corporelle» qui sont en plus des quatre précitées : vêtir ceux qui sont nus, assister les malades et ensevelir les morts. Six d'entre elles sont énoncées dans l'Evangile de Matthieu au chapitre 25 tandis que la septième, l'ensevelissement des morts, n'apparaît qu'au XIIe siècle. La pratique en est vivement encouragée dans un Moyen-Âge qui voit en Dieu le grand ordonnateur du Jugement dernier. Chacun peut ainsi travailler au salut de son âme. Nos quatre panneaux font partie d'un ensemble de sept panneaux représentant chacun une des œuvres de miséricorde corporelle. Les trois autres tableaux représentant les trois autres oeuvres sont récemment passées en vente ("Assister les malades" et "Vêtir ceux qui sont nus" (10 novembre 2020, Dorotheum Vienne). "Ensevelir les morts" (même vente). Ce cycle de représentations individuelles de toutes les oeuvres de miséricorde a pu être exécuté à plusieurs reprises. Les différents tableaux comportent toujours le même fond architectural classique. D'autres panneaux de la même taille se trouvent notamment dans le musée de Springfield (Massachusetts) et dans la Stichting Nederlands Kunstbezit. Un tableau de Vrancx daté de 1608 dans la collection du Niedersächsisches Landesmuseum de Hanovre montre les sept oeuvres sur un seul panneau. Provenance : "Ensevelir les morts", "Assister les malades", "Vêtir ceux qui sont nus" : Dr Lalieux de la Rocq, Belqigue, jusqu'en 1962 Sebastien VRANCX (Antwerpen 1573 of 1578 - 1647) Suite van vier werken van Barmhartigheid: Geef te drinken aan wie dorst heeft. Voed de hongerigen. Bezoek gevangenen. Welkom pelgrims. Suite van vier panelen van parket of versterkt eiken. Hoogte: 65,5 cm. Breedte: 50,5 cm. Expert kast Turquin Paris. De "werken van barmhartigheid" zijn liefdadigheidsacties waartoe elke christen wordt geroepen. Beschreven in de Bijbel als aangenaam voor God en vastgesteld door Christus in het Nieuwe Testament, voorzien ze in de behoeften van lichaam en geest. Deze zeldzame serie van vier panelen illustreert vier van de zeven "lichamelijke werken van barmhartigheid" die een aanvulling zijn op de vier hierboven genoemde: het kleden van de naakten, het helpen van de zieken en het begraven van de doden. Zes ervan worden vermeld in het evangelie van Matteüs in hoofdstuk 25, terwijl de zevende, de begrafenis van de doden, pas in de 12e eeuw verschijnt. De praktijk wordt sterk aangemoedigd in een Middeleeuwen die in God de grote organisator van het Laatste Oordeel ziet. Iedereen kan zo werken aan het heil van zijn ziel. Onze vier panelen maken deel uit van een set van zeven panelen die elk een van de Korporale Werken van Barmhartigheid vertegenwoordigen. De andere drie schilderijen die de andere drie werken vertegenwoordigen, zijn onlangs in de verkoop gegaan ("Assisting the zieken" en "Clothinghen die naakt zijn" (10 november 2020, Dorotheum Wenen). "De doden begraven" (dezelfde verkoop). Deze cyclus van individuele voorstellingen van alle werken van barmhartigheid kunnen meerdere keren zijn uitgevoerd.De verschillende schilderijen hebben altijd dezelfde klassieke architecturale achtergrond.Andere panelen van hetzelfde formaat zijn met name te vinden in het Springfield Museum (Massachusetts) en in de Stichting Nederlands Kunstbezit. Een schilderij van Vrancx uit 1608 in de collectie van het Niedersächsisches Landesmuseum in Hannover toont de zeven werken op één paneel Herkomst: "Begraaf de doden", "Assist the zieken", "Doek de naakten": Dr. Lalieux de la Rocq, België, tot 1962